Dobro došli, gost
Username: Password: Zapamti me

TEMA: Epanjel breton (Epagneul Breton)

Pin It

Epanjel breton (Epagneul Breton) 4 godina 3 nedelja ago #15

Epanjel Breton
Standard br. 95

Klasifikacija FCI: grupa VII – Ptičari

OPSTI IZGLED

Elegantan i stamen. Veoma snazan mali pas. Najmanji od svih pticara. Zivahan sa otresitim pogledom. On pokazuje tip malog, kvadraticnog psa punog energije.

PROPORCIJE

Duzina tela jednaka je visini grebena, pune grudi dopiru do visine laktova. Lobanja je duza od nosnika u proporciji 3:2. U celini glava je proporcijalna sa telom. Dubina grudi je veoma malo manja od polovine visine grebena.

KARAKTER

Uravnotezen, bezazlen, blag. Strastven lovac. Druzeljubiv, idealan pratilac. Pas koji se veoma brzo socijalizuje i uklapa u svaku sredinu. Inteligentan, oprezan, mentalno uravnotezen. Polivalen (visenamenski) pas pticar sa svu divljac i na svim terenima.

GLAVA

Lice predstavlja dobro oivicenu povrsinu, koja je dobro prirasla.

LOBANJSKI DEO

Posmatrano spreda kao i iz profila lobanja je zaobljena. Gledano odozgo bocne strane lica su blago ispupcene. Granicne linije lobanje i njuske su paralelne ili blago divergentne. Sirina lobanje uzeta izmedju jagodica je manja u odnosu na njenu ukupnu sirinu. Arkade nisu ispupcene, ali obrazuju blago zaobljenu krivu. Frontalni deo lobanje je naglasen ali ne pregrubo. Vratni deo je pod blagim nagibom. Potiljak kao i jagodice osrednje je izrazen.

Stop: Umereno naglasen

FACIJALNI DEO

Nosna pecurka: Velika, sa velikim nozdrvama, vlaznim i dosta otvorenim, boje u skladu sa tamnijom bojom dlake, kapaka i usana. Nosnik: Pravolinijski, ravan, bocne strane nosnika su skoro paralelne. Usne: Tanke, prilicno napete, nisu labave, prilezuce, male sirine. Donja usna je diskretno prekrivena gornjom usnom. U celini su dobro pigmentisane. Zubalo: Dobro usadjeno, kompletno i zdravo sastavljeno u makazast zagriz.

Prvi premolar PM1 nema znacaja, kao i molari M3. Moze se prihvatiti nedostatak 2PM2 ili 1PM2 i 1PM3. Ostali nedostaci se smatraju eliminacionom greskom. Nadocni lukovi: cine blagi luk.

Obrazi: Manje ispupceni, koza dobro pripijena

Oci: Blago ovalne, ne loptaste, blago zakosene, inteligentne, sa osetljivim kapcima i dobro pigmentisane. Boja roznjace je u skladu sa tamnijom bojom dlake. Izraz ociju je pracen pokretom uva, od osnove pa do vrha (celom duzinom) tako da time stice pravi “Bretonski izgled” Uvo: Visoko usadjeno, trouglasto, dovoljno veliko, vise kratko, povuceno napred vrhom doseze do visine stopa. Uvek je u pokretu u slucaju obpreznosti i u akciji.Vrat: Srednje duzine, veoma misicav, konusan i blago zaobljen, ali nikada okrugao. Koza dobro prileze bez fanona.

TELO

Gledano odozgo, pravolinijsko sve do krstiju i do kraja sapi.

- greben: dobro pokretan, uocljiv, naglasen ali ne preterano.

- ledja: pravolinijska, kratka i kruta, prisno vezana za slabinski deo.

- slabinski deo: kratak, sirok, misicav.

- sapi: lagano nagnute, siroke i misicave.

- grudi: siroke, prostrane, spustaju se sve do nivoa vrha lakata, sa strane dovoljno zaobljene, ali ne i cilindricne. Zadnji bokovi dugi i vitki.

- stomak: blago podignut

- slabine: kratke, siroke, cvrste i malo uzdignute.

- rep: visoko usadjen, stoji horinzontalno ili blago oboren, cesto vrlo pokretan u slucaju opreza ili kada je pas u akciji. Epanjel Breton moze se roditi bez repa ili sa prirodno kratkim repom. Kada je rep secen, idealna duzina je 3 do 6 cm, maksimalna duzina je do 10 cm.

PREDNJI UDOVI

Vertikalno postavljeni, zglobovi gipki i jaki.

- ramena: pokretna, duga(30% od visine grebena) sa gusto rasporedjenom misicnom masom. Njegova kosina obuhvata izmedju 55 i 60 stepeni horinzontalno. Vrhovi lopatica su udaljeni oko 5 cm.

- rameni deo:(predeo od plecke do podlaktice) je cvrst, sa izbocenim misicima. Njegova duzina veca je od duzine lopatice. Ugao plecno nadlakticnog dela obuhvata izmedju 115 i 120 stepeni.

- podlaktica: jaka, suva ali ipak dobro misicava. Njena duzina je malo veca od duzine ramenog dela. Njen pravac je skoro vertikalan.

- grana sape: jaka, cuvajuci izvesnu gipkost, blago zaobljena (njena oblina obuhvata izmedju 10 i 15 stepeni vertikalno.

- prednja sapa: Skoro okrugla, prsti spojeni, jastucici jaki, nokti kratki.

ZADNJI UDOVI

Perfekto paralelni gledano od pozadi.

- butina: duga sa gustim i izbocenim misicima. Njena kosina u odnosu na horinzontalu iznosi 70 stepeni.

- noge:(butne kosti do podlaktice) duzina malo veca od duzine butine, sa gustim i tvrdim misicima. Postepeno se stanjuje prema zglobu podkolenice. Ugao butno pokolenicnog dela je 130 stepeni.

- potkolenica: tvrda sa izrazenim tetivama.

- skocni zglob: jak, gledajuci iz profila njegov polozaj skoro da je vertikalan, ne preterano uglovan.

- zadnje sape: osim sto su duze od prednjih, ostale karakteristike su iste.

KRETANJE

Razliciti nacini hoda, lagani ali snazni, pravilni (ujednaceni) i zivahni. Udovi se pomeraju u jednoj liniji, bez vertikalnih oscilacija tela i bez njihanja. Ledja moraju ostati cvrsta. Galop je najvazniji nacin hoda na terenu. Pokreti su brzi, amplituda osrednja. Zadnje noge se pri galopu ne izbacuju unazad.

KOŽA

Nezna, priljubljena i dobro pigmentisana.

DLAKA

Moze biti nezna, ali ne svilenkasta, ravna ili veoma blago talasasta. Nikada kovrdzava. Ravna mora biti na prednjoj strani udova. Zadnji udovi su od pozadi obilno odlakani (zastavice) koje se postepeno smanjuju prostiruci se sve do korena sape.

BOJA

Boja moze biti oranz bela, crno bela, braon bela, trobojna, sa sarama koje zauzimaju neravnomerne oblasti. Moze se tolerisati mala sara na delu kod svih boja. Jednobojna dlaka nije prihvatljiva.

VISINA

Muzjaci:

Minimalna visina 48 cm sa tolerancijom minus 1cm

Maksimalna visina 51 cm sa tolerancijom plus 1cm

Zenke:

Minimalna visina 47 cm sa tolerancijom minus 1 cm

Maksimalna visina 50 cm sa tolerancijom plus 1 cm

IDEALNA VISINA

Muzjaci 49 – 50 cm

Zenke 48 – 49 cm
  • Igorski
  • Igorski's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Poruka: 577
  • Thank you received: 7
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Epanjel breton (Epagneul Breton) 4 godina 3 nedelja ago #132

Epanjel Breton
Standard br. 95

Klasifikacija FCI: grupa VII – Ptičari

OPSTI IZGLED

Elegantan i stamen. Veoma snazan mali pas. Najmanji od svih pticara. Zivahan sa otresitim pogledom. On pokazuje tip malog, kvadraticnog psa punog energije.

PROPORCIJE

Duzina tela jednaka je visini grebena, pune grudi dopiru do visine laktova. Lobanja je duza od nosnika u proporciji 3:2. U celini glava je proporcijalna sa telom. Dubina grudi je veoma malo manja od polovine visine grebena.

KARAKTER

Uravnotezen, bezazlen, blag. Strastven lovac. Druzeljubiv, idealan pratilac. Pas koji se veoma brzo socijalizuje i uklapa u svaku sredinu. Inteligentan, oprezan, mentalno uravnotezen. Polivalen (visenamenski) pas pticar sa svu divljac i na svim terenima.

GLAVA

Lice predstavlja dobro oivicenu povrsinu, koja je dobro prirasla.

LOBANJSKI DEO

Posmatrano spreda kao i iz profila lobanja je zaobljena. Gledano odozgo bocne strane lica su blago ispupcene. Granicne linije lobanje i njuske su paralelne ili blago divergentne. Sirina lobanje uzeta izmedju jagodica je manja u odnosu na njenu ukupnu sirinu. Arkade nisu ispupcene, ali obrazuju blago zaobljenu krivu. Frontalni deo lobanje je naglasen ali ne pregrubo. Vratni deo je pod blagim nagibom. Potiljak kao i jagodice osrednje je izrazen.

Stop: Umereno naglasen

FACIJALNI DEO

Nosna pecurka: Velika, sa velikim nozdrvama, vlaznim i dosta otvorenim, boje u skladu sa tamnijom bojom dlake, kapaka i usana. Nosnik: Pravolinijski, ravan, bocne strane nosnika su skoro paralelne. Usne: Tanke, prilicno napete, nisu labave, prilezuce, male sirine. Donja usna je diskretno prekrivena gornjom usnom. U celini su dobro pigmentisane. Zubalo: Dobro usadjeno, kompletno i zdravo sastavljeno u makazast zagriz.

Prvi premolar PM1 nema znacaja, kao i molari M3. Moze se prihvatiti nedostatak 2PM2 ili 1PM2 i 1PM3. Ostali nedostaci se smatraju eliminacionom greskom. Nadocni lukovi: cine blagi luk.

Obrazi: Manje ispupceni, koza dobro pripijena

Oci: Blago ovalne, ne loptaste, blago zakosene, inteligentne, sa osetljivim kapcima i dobro pigmentisane. Boja roznjace je u skladu sa tamnijom bojom dlake. Izraz ociju je pracen pokretom uva, od osnove pa do vrha (celom duzinom) tako da time stice pravi “Bretonski izgled” Uvo: Visoko usadjeno, trouglasto, dovoljno veliko, vise kratko, povuceno napred vrhom doseze do visine stopa. Uvek je u pokretu u slucaju obpreznosti i u akciji.Vrat: Srednje duzine, veoma misicav, konusan i blago zaobljen, ali nikada okrugao. Koza dobro prileze bez fanona.

TELO

Gledano odozgo, pravolinijsko sve do krstiju i do kraja sapi.

- greben: dobro pokretan, uocljiv, naglasen ali ne preterano.

- ledja: pravolinijska, kratka i kruta, prisno vezana za slabinski deo.

- slabinski deo: kratak, sirok, misicav.

- sapi: lagano nagnute, siroke i misicave.

- grudi: siroke, prostrane, spustaju se sve do nivoa vrha lakata, sa strane dovoljno zaobljene, ali ne i cilindricne. Zadnji bokovi dugi i vitki.

- stomak: blago podignut

- slabine: kratke, siroke, cvrste i malo uzdignute.

- rep: visoko usadjen, stoji horinzontalno ili blago oboren, cesto vrlo pokretan u slucaju opreza ili kada je pas u akciji. Epanjel Breton moze se roditi bez repa ili sa prirodno kratkim repom. Kada je rep secen, idealna duzina je 3 do 6 cm, maksimalna duzina je do 10 cm.

PREDNJI UDOVI

Vertikalno postavljeni, zglobovi gipki i jaki.

- ramena: pokretna, duga(30% od visine grebena) sa gusto rasporedjenom misicnom masom. Njegova kosina obuhvata izmedju 55 i 60 stepeni horinzontalno. Vrhovi lopatica su udaljeni oko 5 cm.

- rameni deo:(predeo od plecke do podlaktice) je cvrst, sa izbocenim misicima. Njegova duzina veca je od duzine lopatice. Ugao plecno nadlakticnog dela obuhvata izmedju 115 i 120 stepeni.

- podlaktica: jaka, suva ali ipak dobro misicava. Njena duzina je malo veca od duzine ramenog dela. Njen pravac je skoro vertikalan.

- grana sape: jaka, cuvajuci izvesnu gipkost, blago zaobljena (njena oblina obuhvata izmedju 10 i 15 stepeni vertikalno.

- prednja sapa: Skoro okrugla, prsti spojeni, jastucici jaki, nokti kratki.

ZADNJI UDOVI

Perfekto paralelni gledano od pozadi.

- butina: duga sa gustim i izbocenim misicima. Njena kosina u odnosu na horinzontalu iznosi 70 stepeni.

- noge:(butne kosti do podlaktice) duzina malo veca od duzine butine, sa gustim i tvrdim misicima. Postepeno se stanjuje prema zglobu podkolenice. Ugao butno pokolenicnog dela je 130 stepeni.

- potkolenica: tvrda sa izrazenim tetivama.

- skocni zglob: jak, gledajuci iz profila njegov polozaj skoro da je vertikalan, ne preterano uglovan.

- zadnje sape: osim sto su duze od prednjih, ostale karakteristike su iste.

KRETANJE

Razliciti nacini hoda, lagani ali snazni, pravilni (ujednaceni) i zivahni. Udovi se pomeraju u jednoj liniji, bez vertikalnih oscilacija tela i bez njihanja. Ledja moraju ostati cvrsta. Galop je najvazniji nacin hoda na terenu. Pokreti su brzi, amplituda osrednja. Zadnje noge se pri galopu ne izbacuju unazad.

KOŽA

Nezna, priljubljena i dobro pigmentisana.

DLAKA

Moze biti nezna, ali ne svilenkasta, ravna ili veoma blago talasasta. Nikada kovrdzava. Ravna mora biti na prednjoj strani udova. Zadnji udovi su od pozadi obilno odlakani (zastavice) koje se postepeno smanjuju prostiruci se sve do korena sape.

BOJA

Boja moze biti oranz bela, crno bela, braon bela, trobojna, sa sarama koje zauzimaju neravnomerne oblasti. Moze se tolerisati mala sara na delu kod svih boja. Jednobojna dlaka nije prihvatljiva.

VISINA

Muzjaci:

Minimalna visina 48 cm sa tolerancijom minus 1cm

Maksimalna visina 51 cm sa tolerancijom plus 1cm

Zenke:

Minimalna visina 47 cm sa tolerancijom minus 1 cm

Maksimalna visina 50 cm sa tolerancijom plus 1 cm

IDEALNA VISINA

Muzjaci 49 – 50 cm

Zenke 48 – 49 cm
  • Igorski
  • Igorski's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Poruka: 577

Epanjel breton (Epagneul Breton) 3 godina 3 meseci ago #549

Ovo je MEDO, noćna mora svih fazana i prepelica! help

• fotolovac
  • fotolovac's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac
  • Poruka: 58
  • Thank you received: 1

Epanjel breton (Epagneul Breton) 3 godina 3 meseci ago #555

MEDO izgleda opasno,mnogo lep pas i lepo uhranjen!!!Pozdrav :)
  • valjevac
  • valjevac's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac
  • Poruka: 99
  • Thank you received: 3
Priroda leci sve...

Odg: Epanjel breton (Epagneul Breton) 2 godina 3 meseci ago #962

jedna slika posto je lepa tema zapostavljena
Prilozi:
  • sabatti
  • sabatti's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac
  • Poruka: 739

Odg: Epanjel breton (Epagneul Breton) 2 godina 3 meseci ago #963

nije lepo slikano ali je jedina koju imam iz lova ovde ima 7 meseci
Prilozi:
  • sabatti
  • sabatti's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac

Odg: Epanjel breton (Epagneul Breton) 2 godina 3 meseci ago #1459

evo nađoh jednu fotku dragog nam pokojnika.

Doksi.jpg
  • Cule
  • Cule's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac
  • Poruka: 215
Cule će biti sasvim dovoljno.
Poslednja izmena: 2 godina 3 meseci ago od Cule.

Odg: Epanjel breton (Epagneul Breton) 2 godina 3 meseci ago #1460

Cule napisao/la:
evo nađoh jednu fotku dragog nam pokojnika.

[attachment:1]DSCN1318.JPG[/attachment]
Ja ne vidim sliku....nego rece da ti se ker plasi pucnja,ne ide da ja mladji pricam tebi sta da radis ali ne znam gde ali sam negde procitao da se uglavnom nauce ako pucas pre nego sto mu das da jede...sad ima logike ali ne znam koliko je delotvrno,ja nemam te probleme ..nisam vezbao kuce na pucanj jer nisam hteo da pucam van lovne sezone.a prvi pucanj bio mi je bukvalno uz nogu skroz nepromisljeno sa moje strane ali se nikad nije uplasi..moj kum je napravio gresku sto je plasio stene pljeskanjem ruku o ruku umesto da mu jednostavno kaze NE..to je neko moje misljenje iako nemam ni vremena za obuku, a ni srca da maltretiram psa..
  • sabatti
  • sabatti's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac

Odg: Epanjel breton (Epagneul Breton) 2 godina 3 meseci ago #1461

sada vidim..lep je ...ja volim bretone ...sto ovaj lovac ima municije u redeniku...
  • sabatti
  • sabatti's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac

Odg: Epanjel breton (Epagneul Breton) 1 godinu 10 meseci ago #2358

@ danijel evo ti u prethodnom postu moj odgovor na pitanje sa chata..
ja nisam neki kinolog niti znam da dresiram psa..ja sa mojim imam pravi drugarski odnos..uglavnom radi sta hoce meni ne smeta..
ti si izneo svoj problem malo nejasno da bi neko mogao bas da ti pomogne...tvoj pas verovatno tebe ne smatra svojim gazdom..pricali smo vise puta i koliko sam ja shvatio ti ne zivis u srbiji..da li pas bezi kod tebe kada cuje pucanj,ili tokom celog lova ide uz tebe..ne mora da znaci da se plasi pucnja..mozda mu smeta guzva tj ljudi koji idu u lov sa tobom jer ga u setnju izvodis sam...mozda mu smetaju drugi psi jer ih se plasi ili ko zna sta vec..najbolje resenje za tebe je da kupis psa koji je uveden u lov ..i ja cu slicno da uradim za jesenji lov..
  • sabatti
  • sabatti's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac

Odg: Epanjel breton (Epagneul Breton) 1 godinu 5 meseci ago #2841

Da li pas tj bretonac moze da uhvati misa tj kolike su sanse..i ako ga slucajno pojede da li moze nesto da se desi..ako moze neko da odg brzinski..posto ovaj moj juri misa po dvoristu :-)
  • sabatti
  • sabatti's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac

Odg: Epanjel breton (Epagneul Breton) 1 godinu 5 meseci ago #2842

sabatti napisao/la:
Da li pas tj bretonac moze da uhvati misa tj kolike su sanse..i ako ga slucajno pojede da li moze nesto da se desi..ako moze neko da odg brzinski..posto ovaj moj juri misa po dvoristu :-)
Kolega sabatti pa to ti je onda macor-breton... :laught5: Nemoj da mu se brines,nije to nista to moze da radi svako kuce,a i ako ga pojede nece nista da fali,bez brige.Imam ja bretona Simu,lud je kad oseti misa,vata ih ali neznam da li svakog pojede,u stanju je i po 2-3 sata da ceka dok ga ne uhvati.Moj je cak vatao i zatrovane pa nije nista falilo. Samo da nadjem nekog sto zna da postavlja slike da vidis kakvo je to stvorenje,samo cekam kad ce da progovori.....
  • Seva
  • Seva's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac
  • Poruka: 137
Time to create page: 0.334 seconds