Dobro došli, gost
Username: Password: Zapamti me

TEMA: Kalibar 30-06 Springfield

Pin It

Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1840

300px-30-06_Springfield_rifle_cartridge.jpg

.30-06 Springfield

Evo jednog lovačkog metka, koji je svoju "karijeru" započeo u vojsci. Radi se o nekadašnjem službenom vojnom kalibru, a potvrdu toga imamo i u samom nazivu metka: ono "06" nije ništa drugo nego skraćenica godine kada je .30-06 uveden u vojnu upotrebu (1906 god). Podrazumeva se da prva brojka označava kalibar, koji, zaokruženo, iznosi u nama bližim metričkim merama 7,62 mm.

Kalibar 30-06 pripada velikoj grupaciji američkih srednjih metaka iz porodice .30, pa ga u našim uslovima svrstavamo u univerzalne kalibre. Mnogi stručnjaci se slažu da mu je po osobinama vrlo blizak evropski 8x57 IS, a tu negde su i, takodje evropski, 7x64 (65R), ali i .308 Winchester.

Medju lovcima često dolazi do polemika u kojima se na osnovu literature i ličnih iskustava razmatra da li je za naše uslove bolji "stari dobri" 8x57 ili .30-06. Objektivno, oba imaju svojih prednosti i nedostataka, pa bi pri izboru ipak trebalo da odluči lični ukus. Metak .30-06 predstavlja dobar izbor za našeg lovca, i on je upotrebljiv za više kategorija divljači, od lisica i vuka, pa do jelena i čak medveda, i shodno tome , dobro je rešenje za lovca koji želi da ima univerzalnu pušku. projektili se proizvode u zaista širokom rasponu od oko 9 do preko 14 grama, a izbor konstrukcije zrna takodje je vrlo širok. Početne brzine se, zavisno od mase projektila i barutnog punjenja, obično kreću izmedju 730-900 m/s, dok je energija na ustima cevi u rasponu od 3300-4500 J. Ovi podaci takodje ukazuju da je .30-06 zaista univerzalan kalibar. Kalibar .30-06 dobro podnosi sve težine (i dužine) zrna, pošto se cevi rade po "američkom receptu", sa kratkim prelaznim konusom. U praksi, .30-06 se moze preporučiti za lov divlje svinje, srndaća, jelena, a u slučaju potrebe, uz uslov dobrog pogotka, dobro će se pokazati i u odstrelu divokoze, muflona pa čak i medveda.. Najčešće se koriste projektili težine 9,7 - 11,7 grama, koji, uz dobar pogodak, omogućavaju lov na svim uobičajenim distanacama.
  • Igorski
  • Igorski's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Poruka: 577
  • Thank you received: 7
Poslednja izmena: 2 godina 5 meseci ago od Igorski.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1841

Sa sajta firme "Prvi partizan"

kalibar30-06.jpg
  • Igorski
  • Igorski's Avatar
  • VAN MREŽE

Odg: Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1844

Mnogi ga smatraju UNIVERZALNIM kalibrom ja ne delim to misljenje iz vise razloga ali ga smatram za najgori kalibar za poluaotomatske karabine.
  • Goran
  • Goran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac
  • Poruka: 278
  • Thank you received: 3

Odg: Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1845

Goran napisao/la:
Mnogi ga smatraju UNIVERZALNIM kalibrom ja ne delim to misljenje iz vise razloga ali ga smatram za najgori kalibar za poluaotomatske karabine.

Gorane, koji su razlozi za tako misljenje? :confused:
  • Igorski
  • Igorski's Avatar
  • VAN MREŽE

Odg: Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1846

Igorski napisao/la:
Goran napisao/la:

Gorane, koji su razlozi za tako misljenje? :confused:
Po mom skromnom znanju ovaj kalibar "nije dobar" samo za prelamace,samo zato sto mu fali R..
  • sabatti
  • sabatti's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac
  • Poruka: 742

Odg: Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1864

Jedan od glavnih razloga je i sama tabera PPU ,na toj tabeli se jasno vidi siroka lepeza tezine kao i brzine zrna pa samim time i lovac dodje do iskusenja da pomisli da u rukama ima univerzalan karabin koji u praksi pokazuje nesto drugo.
Primer upucas-viziras opticki nisan sa zrnom najlakze elaboracije koje poseduje odgovarajucu brzinu, ispucas tu kolicinu municije odes da kupis prodavac kaze nemam vise to ali imam ovo nesto teze. Hajde opet na streliste da ponovo proveris karabin i ustanovis da moras da ga ponovo viziras i istrosis najmanje 5 metka. E ako to ne uradis lako dolazi do pucanja promasaja ili u najgoroj varijanti ranjavanja divljaci sto naravno niko i ne obraca paznje koliko se divljih svinja bas sa .30-06 izranjavalo i izgubilo u planinskim vtacama.

Po meni je najbolje ali nije i najrentabilnije posedovati dva karabina jedan za srnecu divljac, predatore, divokozu, lopatara to odradjuju skoro svi kalibri od 6mm do 7mm, a drugi karabin tezeg kalibra ili jaceg punjenja za divlje svinje.

Ne nemojte me pogresno svatiti ne kazem da sa .30-06 nije odstreljeno ne zna se koliko divljih svinja ali niko i ne spominje koliko je sa kalibrom .30-06 izranjavano divljih svinja i nikad ne pronadjeno zato sto je koristio ne adekvatno zrno nedovoljne tezine i konstrukcije ili zato sto je koristio deze zrno a optiku nije korigovao kako je predhodno upucana za lakse zrno.

Imao sam slican slucaj sa kalibrom 9,3x62 optika mi je bila upucana sa RWS metkom TUG 19 grama i ja htedoh da isprobam kako ce se ponasati to sve tako nastimano sa metkom RWS Kegelspiz 16 grama sreca sto sam to ispitivanje izvrsio u metu na strelistu inace u lovu bi samo veselio prisutne lovce kao svatove na svadbi dok se jos po svadbama smelo pucati iz vatrenog oruzija. TRI grama razlike a u meti bolje da ne pricam.
  • Goran
  • Goran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac

Odg: Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1866

Goran napisao/la:
Jedan od glavnih razloga je i sama tabera PPU ,na toj tabeli se jasno vidi siroka lepeza tezine kao i brzine zrna pa samim time i lovac dodje do iskusenja da pomisli da u rukama ima univerzalan karabin koji u praksi pokazuje nesto drugo.
Primer upucas-viziras opticki nisan sa zrnom najlakze elaboracije koje poseduje odgovarajucu brzinu, ispucas tu kolicinu municije odes da kupis prodavac kaze nemam vise to ali imam ovo nesto teze. Hajde opet na streliste da ponovo proveris karabin i ustanovis da moras da ga ponovo viziras i istrosis najmanje 5 metka. E ako to ne uradis lako dolazi do pucanja promasaja ili u najgoroj varijanti ranjavanja divljaci sto naravno niko i ne obraca paznje koliko se divljih svinja bas sa .30-06 izranjavalo i izgubilo u planinskim vtacama.

Po meni je najbolje ali nije i najrentabilnije posedovati dva karabina jedan za srnecu divljac, predatore, divokozu, lopatara to odradjuju skoro svi kalibri od 6mm do 7mm, a drugi karabin tezeg kalibra ili jaceg punjenja za divlje svinje.

Ne nemojte me pogresno svatiti ne kazem da sa .30-06 nije odstreljeno ne zna se koliko divljih svinja ali niko i ne spominje koliko je sa kalibrom .30-06 izranjavano divljih svinja i nikad ne pronadjeno zato sto je koristio ne adekvatno zrno nedovoljne tezine i konstrukcije ili zato sto je koristio deze zrno a optiku nije korigovao kako je predhodno upucana za lakse zrno.

Imao sam slican slucaj sa kalibrom 9,3x62 optika mi je bila upucana sa RWS metkom TUG 19 grama i ja htedoh da isprobam kako ce se ponasati to sve tako nastimano sa metkom RWS Kegelspiz 16 grama sreca sto sam to ispitivanje izvrsio u metu na strelistu inace u lovu bi samo veselio prisutne lovce kao svatove na svadbi dok se jos po svadbama smelo pucati iz vatrenog oruzija. TRI grama razlike a u meti bolje da ne pricam.
Ajd ispravi me ako gresim,ali zar ako upucamo bilo koji karabin da jednom tezinom zrna,a prtom pucamo drugu tezinu necemo da imamo isto grupisanje pogodaka..to moze da se desi sa bilo kojim karabinom cak i sa ovim vecim koji ti navodis ako je neko pucao sa 16 grama u metu i ode da puca sa 19 na ds logicno je da je promasaj moguc...a izbor municije ja mislim da je najveci upravo za 3006 jer masa lovaca koristi upravo ovaj kalibar..a i stim koliko municije kupujemo godisnje,ne verujem da neko ne moze da saceka da se nabavi municija koja je upucana..stim da se ta municija ne kupuje vece pred lov..
  • sabatti
  • sabatti's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac

Odg: Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1890

Sabati licno ne podrzavam NISTA sto se naziva UNIVERZALNIM pa tako i taj .30-06 smatram da postoje dosta boljih kalibara za Visoke divljaci na Evropskom kontinentu od tog americkov vojnog kalibra.30-06.
Sijesed lovaca ga kupilo na osnovi necije preporuke a brete i ne svidja mi se ta tolika lepeza zrna tezine za taj kalibar .
Dali je za lov srnece divljaci?
Objektivno nije preveliki kalibar prejakog punjenja ako se uzme jos neadekvatno zrno za lov Snece divljaci veca steta nego vajda.
Dali je za lov Divljih Svinja?
Objektivno nije punjenje ok ali kalibar mali i ako se doda isti faktor ne adekvatno zrno ,opet veca steda nego korist,ranjena i izgubljena divljac.
E sad ce neko da mi kaze a ovi sto postreljivase svinje bas sa tim kalibrom,ja kazem i corava koga pogodi zrno ali niko ne prica koliko je zrna i promasila.
Naravno ovo je moj stav sto nikome ne mora znaciti aman bas nista.
  • Goran
  • Goran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac

Odg: Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1891

Goran napisao/la:
Sabati licno ne podrzavam NISTA sto se naziva UNIVERZALNIM pa tako i taj .30-06 smatram da postoje dosta boljih kalibara za Visoke divljaci na Evropskom kontinentu od tog americkov vojnog kalibra.30-06.
Sijesed lovaca ga kupilo na osnovi necije preporuke a brete i ne svidja mi se ta tolika lepeza zrna tezine za taj kalibar .
Dali je za lov srnece divljaci?
Objektivno nije preveliki kalibar prejakog punjenja ako se uzme jos neadekvatno zrno za lov Snece divljaci veca steta nego vajda.
Dali je za lov Divljih Svinja?
Objektivno nije punjenje ok ali kalibar mali i ako se doda isti faktor ne adekvatno zrno ,opet veca steda nego korist,ranjena i izgubljena divljac.
E sad ce neko da mi kaze a ovi sto postreljivase svinje bas sa tim kalibrom,ja kazem i corava koga pogodi zrno ali niko ne prica koliko je zrna i promasila.
Naravno ovo je moj stav sto nikome ne mora znaciti aman bas nista.
Ovo je vec lepo receno i potkrepljeno cinjenicama i tvojim znanjem..ja posedujem dva para cevi 7.65R nekako mi se oduvek taj kalibar svidja..3006 je valjda 7,62 ili gresim,nisam siguran mesam ove brojeve..ova dvaa kalibra su slicna ..imao sam prilican broj odstrela DS sa 7.65 na raznim daljinama..za mene licno je ta neka sredina zlatna..iako razmisljam i ja o nekom jacem kalibru za DS..mozda neka dvokuglara..ne znam ni sam..
  • sabatti
  • sabatti's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac

Odg: Kalibar 30-06 Springfield 2 godina 5 meseci ago #1900

7,62x63
  • Goran
  • Goran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Lovac
Time to create page: 0.411 seconds